Gorzkowice na Międzynarodowym Festiwalu w Rybniku

Podczas tegorocznego XXIV Festiwalu Złota Lira w Rybniku, który odbył się w dniach 19-21 czerwca, zaprezentowało się wiele znakomitych orkiestr i formacji tanecznych zarówno polskich jak i zagranicznych, a wśród nich Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice.

Odbyły się koncerty i pokazy artystyczne zespołów m.in. z Litwy, Węgier, Czech, Sanoka,Śremu, Starego Sącza, Rybnika i Gorzkowic. Prawdziwe widowisko rozpoczęło się w piatek o godz. 14.30, kiedy to spod Bazyliki na rybnicki Rynek wyruszył barwny przemarsz wszystkich czterdziestu festiwalowych grup. Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice jako pierwsza ruszyła w paradzie, niosąc polską flagę. Koncert inauguracyjny został odegrany wspólnie przez wszystkie orkiestry pod jedną batutą. Ponad to grupa z Gorzkowic koncertowała m.in. w Rybniku, w Chorzowie na Festiwalu Orkiestr Dętych,a także w Gotartowicach przy okazji Pikniku Lotniczego Dni Aeroklubu. Podczas wyjazdu orkiestra również przygrywała Mażoretkom Viva ze Strzelec Wielkich, które zajęły tam zaszczytne II miejsce na mistrzostwach Polski.

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła …

Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice, znana jest z powiatowych dni strażaka, corocznych dni ziemi piotrkowskiej, a także z okazjonalnych festiwalii czy uroczywstości, w których uczestniczy. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany i wciąż urozmaicany.W ich wykonaniu można usłyszeć m.in. Bałkanicę, Bad Romance, Piratów z Karaibów, Lornetkę, Happy, Grease i wiele wiele innych utworów. Pieczę nad rozwojem orkiestry sprawuje dyrygent Tomasz Kozubowicz.

Tekst: Magdalena Łuczak.