Początki Orkiestry Dętej sięgają 1921 roku. Prowadzona przez organistę Antoniego Kmiecika siedemnastoosobowa orkiestra swój pierwszy udokumentowany występ miała w roku 1932, podczas otwarcia świetlicy Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Od tej pory jej występy uświetniały wiele uroczystości, aż do okresu okupacji, kiedy to zawiesiła swoją działalność.
Wznowiła ją 15 sierpnia 1946 pod kierunkiem Stanisława Kubiaka. Od 1952 roku dyrygentem orkiestry był Czesław Grzejszczak. Następnym kapelmistrzem został Zenon Krasoń, który prowadził orkiestrę od lipca 1953 roku do końca lat 80-tych XX-wieku. w roku 1982 miejscowa Orkiestra Dęta zajęła I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Tomaszowie Mazowieckim, jak i trzy lata później również stanęła na najwyższym stopniu podium. W latach 90-tych XX-wieku kapelmistrzem starego składu dwudziesto-dwuosobowej orkiestry był Lucjan Mielczarek. Przez cały ten okres orkiestra miała problem z instrumentami oraz brakiem zainteresowania ze strony młodzieży i dorosłych, co spowodowało w roku 1990 ponowne zawieszenie działalności orkiestry.
Pięć lat później, w maju, z inicjatywy Jana Woźniaka, Jana Pełki i Stanisława Milera rozpoczął się nabór do nowej orkiestry. Ze starego składu pozostali: Edmund Orłowski, Jan Pełka, Edward Wolski i Jerzy Wolski. Kapelmistrzem orkiestry został Kazimierz Kisiel z Częstochowy, a rolę gospodarza pełnił Jan Pełka. Próby orkiestry odbywały się dwa razy w tygodniu. Pierwsze instrumenty wydano 3 sierpnia 1995 roku. W tym samym roku podczas Świąt Bożego Narodzenia dała swój pierwszy koncert. Od 1996 roku uświetniała takie uroczystości kościelne jak: Rezurekcja, Święto Konstytucji, Boże Ciało, Pielgrzymkę i Pasterkę. Od roku 1997 również święto Wszystkich Świętych. Od 1999 do 2004 brała czynny udział w Przeglądach i Festiwalach Orkiestr na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Po tym okresie jej działalności ograniczyła się do uświetniania imprez lokalnych. W grudniu 2009 roku z orkiestry odszedł kapelmistrz Kazimierz Kisiel.
Marzec 2010 roku przyniósł nowy okres jej działalności. Wraz z pojawieniem się nowego dyrygenta Tomasza Kozubowicza wiele się zmieniło. Wprowadził on nowe reformy i porządki, zmienił repertuar i zastosował nowe metody nauczania, które skrupulatnie realizuje.
Obecnie Gminna Orkiestra z Gorzkowic jest nierozłącznym elementem życia społeczno-kulturalnego gminy. Jej działalność towarzyszy mieszkańcom przy każdej okazji. Swoją obecnością i grą uświetnia uroczystości kościelne, państwowe, często uczestniczy w konkursach, ślubach, pogrzebach.
Powyższy tekst został zamieszczony na pierwszych stronach Kroniki Gminnej Orkiestry Dętej Gorzkowice a opracowany przez Dominikę Katulską.